IC 278

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 278


Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 h 41 m 28,6 s
Деклинација -81° 37' 35"
Положбен агол 158°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 13 јуни 1901
Други ознаки ESO 22-11, IRAS 15328-8127

IC 278 е галаксија во соѕвездието Рајска Птица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 278 се споменува и како ESO 22-11, IRAS 15328-8127.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 јуни 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 278 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 278 има привидни димензии од 1,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 h 41 m 28,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -81° 37' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 158°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 278 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 55799.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]