IC 274

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 274


Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 h 5 m 10,5 s
Деклинација -43° 30' 35"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 15 мај 1904
Други ознаки ESO 273-15, MCG -7-31-5, IRAS 15018-4318

IC 274 е галаксија во соѕвездието Волк, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 274 се споменува и како ESO 273-15, MCG -7-31-5, IRAS 15018-4318.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 274 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 mag/arcmin2.[2] IC 274 има привидни димензии од 2' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 h 5 m 10,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -43° 30' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 274 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 53845.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]