IC 27

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 27


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 16 м 40,2 с
Деклинација -21° 29' 8"
Положбен агол 33°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 20 јули 1892
Други ознаки ESO 602-2, MCG -4-52-30

IC 27галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 27 се споменува и како ESO 602-2, MCG -4-52-30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јули 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 27 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 27 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 16 м 40,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 29' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 33°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 27 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68476.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]