IC 269

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 269


Соѕвездие Вага
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 38 м 26,8 с
Деклинација -22° 22' 2"
Положбен агол 155°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 580-6, MCG -4-35-1, AM 1435-220, IRAS 14355-2209

IC 269галаксија во соѕвездието Вага, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 269 се споменува и како ESO 580-6, MCG -4-35-1, AM 1435-220, IRAS 14355-2209.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 269 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 269 има привидни димензии од 2,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 38 м 26,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 22' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 155°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 269 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52324.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]