IC 259

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 259


Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 16 m 58,6 s
Деклинација -75° 38' 47"
Положбен агол 94°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 20 јуни 1900
Други ознаки ESO 41-4

IC 259 е галаксија во соѕвездието Рајска Птица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 259 се споменува и како ESO 41-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јуни 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 259 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 259 има привидни димензии од 1,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 16 m 58,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -75° 38' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 94°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 259 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51013.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]