IC 247

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 247


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 40 м 3,1 с
Деклинација -25° 28' 30"
Положбен агол 132°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 4 мај 1904
Други ознаки ESO 509-91, MCG -4-32-49, AM 1337-251

IC 247галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 247 се споменува и како ESO 509-91, MCG -4-32-49, AM 1337-251.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 247 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 247 има привидни димензии од 1,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 40 м 3,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 28' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 132°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 247 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48346.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]