IC 232

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 232 {{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 8 м 4,3 с
Деклинација -23° 47' 49"
Положбен агол 163°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,5
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 27 февруари 1898
Други ознаки ESO 508-13, MCG -4-31-36

IC 232галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 232 се споменува и како ESO 508-13, MCG -4-31-36.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 232 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 232 има привидни димензии од 1,4' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 8 м 4,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 47' 49".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 163°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 232 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45514.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]