IC 227

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 227


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 58 m 10,4 s
Деклинација -22° 52' 34"
Положбен агол 162°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 21 април 1898
Други ознаки ESO 507-58, MCG -4-31-12, AM 1255-223

IC 227 е галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 227 се споменува и како ESO 507-58, MCG -4-31-12, AM 1255-223.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 април 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 227 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] IC 227 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 58 m 10,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 52' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 162°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 227 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 44419.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]