IC 224

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 224


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 40 м 52,9 с
Деклинација -36° 45' 21"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 15 февруари 1898
Други ознаки ESO 381-8, MCG -6-28-11, FAIR 312, IRAS 12381-3628, TOL 74, AM 1238-362

IC 224галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 224 се споменува и како ESO 381-8, MCG -6-28-11, FAIR 312, IRAS 12381-3628, TOL 74, AM 1238-362.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 224 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 224 има привидни димензии од 1,2' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 40 м 52,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -36° 45' 21".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 224 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42504.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]