IC 219

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 219


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 7 m 57,3 s
Деклинација -30° 20' 22"
Положбен агол 84°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 април 1898
Други ознаки ESO 441-6, MCG -5-29-20, AM 1205-300

IC 219 е галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 219 се споменува и како ESO 441-6, MCG -5-29-20, AM 1205-300.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 април 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 219 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 219 има привидни димензии од 1,9' х 1,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 7 m 57,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 20' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 84°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 219 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38511.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]