IC 217

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 217


Соѕвездие Мува
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 57 м 30 с
Деклинација -73° 41' 6"
Положбен агол 42°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 12 јуни 1901
Други ознаки ESO 39-5

IC 217галаксија во соѕвездието Мува, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 217 се споменува и како ESO 39-5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 јуни 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 217 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 217 има привидни димензии од 1,2' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 57 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -73° 41' 6".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 42°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 217 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37612.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]