IC 211

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 211


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 37 м 47,3 с
Деклинација -27° 4' 51"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 14 февруари 1898
Други ознаки ESO 501-58, MCG -4-25-51, HCG 48A, AM 1035-264

IC 211галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 211 се споменува и како ESO 501-58, MCG -4-25-51, HCG 48A, AM 1035-264.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 211 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 211 има привидни димензии од 1,5' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 37 м 47,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 4' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 4°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 211 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31586.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]