IC 210

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 210


Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 34 m 12,2 s
Деклинација -73° 14' 24"
Положбен агол 177°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,8'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 6 мај 1904
Други ознаки ESO 38-2, FAIR 283, IRAS 10329-7258

IC 210 е галаксија во соѕвездието Кобилица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 210 се споменува и како ESO 38-2, FAIR 283, IRAS 10329-7258.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 210 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 210 има привидни димензии од 1,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 34 m 12,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -73° 14' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 177°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 210 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31265.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]