IC 207

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 207


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 31 m 50,1 s
Деклинација -30° 23' 2"
Положбен агол 141°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 јануари 1898
Други ознаки ESO 436-33, MCG -5-25-9, AM 1029-300, IRAS 10295-3007

IC 207 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 207 се споменува и како ESO 436-33, MCG -5-25-9, AM 1029-300, IRAS 10295-3007.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јануари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 207 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 207 има привидни димензии од 1,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 31 m 50,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 23' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 141°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 207 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31088.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]