IC 200

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 200


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 27 м 22,7 с
Деклинација -33° 52' 42"
Положбен агол 141°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 375-29, IRAS 10250-3337

IC 200галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 200 се споменува и како ESO 375-29, IRAS 10250-3337.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 200 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 200 има привидни димензии од 1,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 27 м 22,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 52' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 141°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 200 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30753.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]