IC 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 2


Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 54 м 32,9 с
Деклинација -6° 51' 26"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,8'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 9 март 1893
Други ознаки MCG -1-25-58, VV 111, Arp 292, PRC C-32

IC 2галаксија во соѕвездието Секстант, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 2 се споменува и како MCG -1-25-58, VV 111, Arp 292, PRC C-32.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 март 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 2 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 2 има привидни димензии од 1,2' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 54 м 32,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 51' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28575.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]