IC 199

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 199


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 23 м 30,2 с
Деклинација -35° 27' 23"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBcd
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 375-17

IC 199галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 199 се споменува и како ESO 375-17.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 199 е од видот SBcd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 199 има привидни димензии од 1,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 23 м 30,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -35° 27' 23".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 2°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 199 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30442.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]