IC 198

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 198


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 21 м 34,8 с
Деклинација -34° 16' 1"
Положбен агол 135°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 2,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 30 декември 1897
Други ознаки NGC 3223, ESO 375-12, MCG -6-23-23, IRAS 10193-3400

IC 198галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 198 се споменува и како NGC 3223, ESO 375-12, MCG -6-23-23, IRAS 10193-3400.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 198 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 198 има привидни димензии од 4,1' х 2,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 21 м 34,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 16' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 135°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 198 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 30308.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]