IC 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1968


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 54 m 7,2 s
Деклинација +19° 17' 58"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 јануари 1904
Други ознаки vf diffuse gxy?

IC 1968 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1968 се споменува и како vf diffuse gxy?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јануари 1904 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1968 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 54 m 7,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 17' 58".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1968 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]