IC 194

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 194


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 14 m 45,3 s
Деклинација -34° 3' 31"
Положбен агол 18°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 375-2, MCG -6-23-19, IRAS 10125-3348

IC 194 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 194 се споменува и како ESO 375-2, MCG -6-23-19, IRAS 10125-3348.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 194 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 194 има привидни димензии од 1,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 14 m 45,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 3' 31".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 18°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 194 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29898.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]