Прејди на содржината

IC 1938

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1938


Соѕвездие Гавран
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 50 м 16,3 с
Деклинација -14° 22' 48"
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,4
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 10 мај 1899
Други ознаки NPM1G -14.0474

IC 1938галаксија во соѕвездието Гавран, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1938 се споменува и како NPM1G -14.0474.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1899 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1938 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 1938 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 50 м 16,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 22' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1938 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 925330.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]