IC 1935

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1935


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 49 м 38,5 с
Деклинација +19° 16' 29""
Положбен агол 160°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 јануари 1904
Други ознаки Reiz 2868, KUG 1247+195

IC 1935галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1935 се споменува и како Reiz 2868, KUG 1247+195.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јануари 1904 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1935 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1935 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 49 м 38,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 16' 29"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 160°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1935 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 89740.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]