IC 193

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 193


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 14 м 44,4 с
Деклинација -34° 20' 13"
Положбен агол 13°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 375-1, MCG -6-23-18, IRAS 10125-3405

IC 193галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 193 се споменува и како ESO 375-1, MCG -6-23-18, IRAS 10125-3405.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 193 е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 193 има привидни димензии од 1,2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 14 м 44,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 20' 13".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 13°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 193 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29895.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]