IC 1918

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1918


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 47 м 36,8 с
Деклинација +39° 2' 47""
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,6
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 21 март 1903
Други ознаки NPM1G +39.0301

IC 1918галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1918 се споменува и како NPM1G +39.0301.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1918 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1918 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 47 м 36,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 2' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1918 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2142309.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]