IC 1906

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1906


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 46 m 55,5 s
Деклинација +10° 10' 55""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,2'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки VCC 2045

IC 1906 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1906 се споменува и како VCC 2045.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1906 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 1906 има привидни димензии од 0,6' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 46 m 55,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 10' 55"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1906 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43119.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]