IC 1905

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1905


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 46 м 53,4 с
Деклинација +19° 6' 40"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
16,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,4
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 јануари 1904
Други ознаки NPM1G +19.0329

IC 1905галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1905 се споменува и како NPM1G +19.0329.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јануари 1904 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1905 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1905 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 46 м 53,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 6' 40".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1905 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3090099.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]