IC 1882

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1882


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 44 m 47,7 s
Деклинација +8° 6' 24""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 11,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,2'
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 23 јануари 1900
Други ознаки CGCG 43-16, VCC 2007

IC 1882 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1882 се споменува и како CGCG 43-16, VCC 2007.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 јануари 1900 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1882 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,7 mag/arcmin2.[2] IC 1882 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 44 m 47,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 6' 24"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1882 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42947.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]