IC 186

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 186


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 1 m 29,8 s
Деклинација -34° 6' 45"
Положбен агол 88°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена април 1900
Други ознаки ESO 374-19, MCG -6-22-11, AM 0959-335

IC 186 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 186 се споменува и како ESO 374-19, MCG -6-22-11, AM 0959-335.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во април 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 186 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 mag/arcmin2.[2] IC 186 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 1 m 29,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 6' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 88°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 186 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 29016.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]