IC 1856

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1856
{{{опис}}}
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 41 м 32,7 с
Деклинација +41° 7' 33""
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 април 1787
Други ознаки part (knot) of N 4618

IC 1856дел од галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1856 се споменува и како part (knot) of N 4618.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 април 1787 година од страна на Вилијам Хершел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1856 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 41 м 32,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 7' 33"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1856 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]