IC 1845

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1845


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 41 m 12,4 s
Деклинација +22° 35' 24"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 јануари 1904
Други ознаки NPM1G +22.0387, KUG 1238+228A

IC 1845 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1845 се споменува и како NPM1G +22.0387, KUG 1238+228A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 јануари 1904 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1845 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 1845 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 41 m 12,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 35' 24".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1845 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 86326.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]