IC 184

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 184


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 h 0 m 5,4 s
Деклинација -34° 13' 42"
Положбен агол 38°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1 мај 1900
Други ознаки ESO 374-16, MCG -6-22-7, AM 0957-335, IRAS 09579-3359

IC 184 е галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 184 се споменува и како ESO 374-16, MCG -6-22-7, AM 0957-335, IRAS 09579-3359.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 мај 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 184 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 184 има привидни димензии од 1,4' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 h 0 m 5,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 13' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 38°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 184 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28915.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]