IC 1838

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1838


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 40 м 11,4 с
Деклинација +9° 50' 50""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки VCC 1825

IC 1838галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1838 се споменува и како VCC 1825.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1838 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 1838 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 40 м 11,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 50' 50"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1838 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42425.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]