IC 1830

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1830


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 39 м 33,5 с
Деклинација +15° 30' 11""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
15,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки NPM1G +15.0377

IC 1830галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1830 се споменува и како NPM1G +15.0377.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1830 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1830 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 39 м 33,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +15° 30' 11"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1830 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3090634.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]