IC 1819

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1819


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 37 m 2,8 s
Деклинација +6° 55' 34""
Положбен агол 48°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,6'
Историја
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриена 8 ноември 1899
Други ознаки UGC 7790, MCG 1-32-115, CGCG 42-179, MK 1329, VCC 1699

IC 1819 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1819 се споменува и како UGC 7790, MCG 1-32-115, CGCG 42-179, MK 1329, VCC 1699.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 ноември 1899 година од страна на Фридрих Карл Арнолд Швасман.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1819 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 1819 има привидни димензии од 1,2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 37 m 2,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 55' 34"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 48°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1819 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42108.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]