IC 18

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 18


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 h 19 m 40,3 s
Деклинација -27° 25' 45"
Положбен агол 64°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1,2'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 16 февруари 1888
Други ознаки IC 4222, ESO 508-47, MCG -4-31-52

IC 18 е галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 18 се споменува и како IC 4222, ESO 508-47, MCG -4-31-52.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 февруари 1888 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 18 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 18 има привидни димензии од 1,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 h 19 m 40,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 25' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 64°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 18 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46479.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]