IC 1784

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1784


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 32 м 18,8 с
Деклинација +24° 43' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
16,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,5
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Други ознаки Reiz 2482, KUG 1229+250

IC 1784галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1784 се споменува и како Reiz 2482, KUG 1229+250.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1784 е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 1784 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 32 м 18,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +24° 43' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1784 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 86418.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]