IC 1780

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1780


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 32 m 12,3 s
Деклинација +12° 3' 41""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки VCC 1420

IC 1780 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1780 се споменува и како VCC 1420.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1780 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 1780 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 32 m 12,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 3' 41"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1780 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41548.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]