Прејди на содржината

IC 1775

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1775

{{{опис}}}

Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 31 м 23,1 с
Деклинација +17° 12' 22""
Положбен агол 92°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,1
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки VCC 1358, KUG 1228+174

IC 1775галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1775 се споменува и како VCC 1358, KUG 1228+174.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1775 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 1775 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 31 м 23,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +17° 12' 22"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 92°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1775 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41439.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]