IC 177

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 177


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 50 м 0,6 с
Деклинација -32° 53' 2"
Положбен агол 61°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 февруари 1898
Други ознаки IC 2514, MCG -5-23-19, ESO 374-50, PGC 28283, AM 0947-323

IC 177галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 177 се споменува и како IC 2514, MCG -5-23-19, ESO 374-50, PGC 28283, AM 0947-323.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 177 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 177 има привидни димензии од 3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 50 м 0,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 53' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 61°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 177 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28290.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]