IC 176

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 176
{{{опис}}}
Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 49 м 24,2 с
Деклинација -32° 50' 21"
Положбен агол 38°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 февруари 1898
Други ознаки IC 2511, MCG -5-23-18, ESO 374-49, AM 0947-323

IC 176галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 176 се споменува и како IC 2511, MCG -5-23-18, ESO 374-49, AM 0947-323.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 176 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 176 има привидни димензии од 2,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 49 м 24,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 50' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 38°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 176 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28246.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]