Прејди на содржината

IC 175

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 175
{{{опис}}}
Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 49 м 24,2 с
Деклинација -32° 50' 21"
Положбен агол 38°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 30 декември 1897
Други ознаки IC 2512, MCG -5-23-18, ESO 374-49, AM 0947-323

IC 175галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 175 се споменува и како IC 2512, MCG -5-23-18, ESO 374-49, AM 0947-323.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 175 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 175 има привидни димензии од 2,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 49 м 24,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 50' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 38°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 175 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28246.Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 365.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]