IC 1742

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1742


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 27 m 20,5 s
Деклинација +16° 25' 38""
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки VCC 994

IC 1742 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1742 се споменува и како VCC 994.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1742 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] IC 1742 има привидни димензии од 0,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 27 m 20,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +16° 25' 38"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1742 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40835.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]