Прејди на содржината

IC 174

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 174

{{{опис}}}

Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 47 м 43,5 с
Деклинација -32° 50' 16"
Положбен агол 148°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена април 1900
Други ознаки ESO 373-29, MCG -5-23-17, AM 0945-323

IC 174галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 174 се споменува и како ESO 373-29, MCG -5-23-17, AM 0945-323.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во април 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 174 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 174 има привидни димензии од 1,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 47 м 43,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 50' 16".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 148°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 174 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28147.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]