IC 1716

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1716


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 25 m 39 s
Деклинација +12° 18' 48"
Положбен агол 93°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки VCC 823

IC 1716 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1716 се споменува и како VCC 823.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1716 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 1716 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 25 m 39 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 18' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 93°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1716 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40556.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]