IC 1714

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1714


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 25 m 36,5 s
Деклинација +15° 49' 47"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки MCG 3-32-33, CGCG 99-46, VCC 817

IC 1714 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1714 се споменува и како MCG 3-32-33, CGCG 99-46, VCC 817.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1714 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 1714 има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 25 m 36,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +15° 49' 47".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1714 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40551.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]