IC 171

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 171

{{{опис}}}

Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 5 м 33,1 с
Деклинација -19° 12' 26"
Положбен агол 123°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,1'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 23 февруари 1898
Други ознаки ESO 564-21, MCG -3-23-20, NPM1G -19.0276

IC 171галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 171 се споменува и како ESO 564-21, MCG -3-23-20, NPM1G -19.0276.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 февруари 1898 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 171 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 171 има привидни димензии од 1,8' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 5 м 33,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 12' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 123°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 171 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 25518.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]