IC 17

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 17


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 19 м 0,5 с
Деклинација -27° 37' 42"
Положбен агол 17°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1'
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 14 март 1888
Други ознаки ESO 508-42, MCG -4-31-50

IC 17галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 17 се споменува и како ESO 508-42, MCG -4-31-50.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 март 1888 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 17 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 17 има привидни димензии од 1,2' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 19 м 0,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 37' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 17°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 17 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46410.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]