IC 1692

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1692


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 24 м 19,5 с
Деклинација +10° 26' 47""
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S R
Привиден сјај
(видлив)
15,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904

IC 1692галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1692 е од видот S R.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1692 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 24 м 19,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 26' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1692 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 165137.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]