Прејди на содржината

IC 169

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 169


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 18 м 45,9 с
Деклинација -25° 22' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1,3'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 16 февруари 1898
Други ознаки ESO 495-2, MCG -4-20-7, CGMW 2-3182

IC 169галаксија во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 169 се споменува и како ESO 495-2, MCG -4-20-7, CGMW 2-3182.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 февруари 1898 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 169 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 169 има привидни димензии од 1,3' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 18 м 45,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 22' 12".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 169 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23304.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]