IC 1674

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1674


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 22 м 54,9 с
Деклинација +12° 33' 59"
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 11,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,1'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 7 мај 1904
Други ознаки KUG 1220+128

IC 1674галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1674 се споменува и како KUG 1220+128.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1674 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,6 m/лм2.[2] IC 1674 има привидни димензии од 0,3' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 22 м 54,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 33' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1674 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 165111.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]